Potencjał tkwi w ludziach

Aktualności

Prace nad nową ustawą o promocji zatrudnienia...

Zmiany które usprawnią pracę urzędów czy może je zlikwidują?

Wydaje się, że MRPiPS intensywnie przygotowuje się do rozpoczęcia prac nad nową ustawą o promocji zatrudnienia. Jak informują nas pracownicy służb zatrudnienia już od jakiegoś czasu Starostowie zmniejszyli zainteresowanie urzędami pracy. Miało to miejsce po konwencie starostów gdzie padły tajemnicze informacje o tym, że MRPiPS będzie "zabierać" PUP/WUP pod swoja strukturę.

Dzisiaj służby zatrudnenia mają jeszcze więcej nie wiadomych i pytań niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Jaki będzie kierunek zmian? Czy nowa ustawa jest już gotowa? Czy przełomem roku 2017/2018 wejdzie w życie? Czy wejdzie w życie niespodziewanie na początku roku 2017?

Spekuluje się, że Powiatowe Urzędy Pracy zostaną podzielone. Świadczenia oraz ubezpieczenie trafią pod OPS, natomiast aktywne formy?

Czyżby wzmocniona została jakaś inna instytucja związana ze służbami zatrudnienia a podległa pod Ministerstwo?

Mówi się, że chodzi o włączenie PUP/WUP w system pracowników służby cywilnej... lepsze pensje dla pracowników.

O co w tym wszystkim chodzi? Czyżby chodziło tylko o "łatwiejsze dojście centrali" do środków funduszu pracy?

Słusznym krokiem i zabieganym od dawna przez PRZ wydaje się przeniesienie świadczeń i ubezpieczenia pod np. OPS. Następnie likwidacja dodatkowych świadczeń z innych instytucji z tytułu "bycia poszukującym pracy" w PUP.

Podział urzędów pracy wydaje się pomysłem mało trafionym, złym i zwyczajnie bez sensu... co z infrastrukturą urzędów? Co z powiązaniami kompetencyjnymi? Co z ludźmi - pracownikami służb zatrudnienia, którzy byli i są pierwszą pomocą w walce z bezrobociem? Najniższe od lat bezrobocie w naszym kraju to m.in zasługa skutecznej pracy "ludzi służb zatrudnienia." Co z realizacją zadań związanych z wydawaniem pieniędzy unijnych?

Czas pokaże jak będzie, a więcej informacji będziemy mieli okazję uzyskać na szkoleniu powiązanym z konwentem służb zatrudnienia, które CDSJ będzie miało zaszczyt organizować w dniach 29-30.09.2016 r. w Luboniu pod Poznaniem.

Obecność swoją na konwencie zapowiedział i potwierdził v-ce Minister Pracy - Sekretarz Stanu Pan Stanisław Szwed.

4 lata temu, 13.09.2016
powrót